Jdi na obsah Jdi na menu
 


bylinky

mudr.-zbynek-mlcoch-byliny-bylinky-babske-rady.jpgBylinky již mnoho let patří do života lidí. Často rostou přímo v divoké přírodě, díky čemu jsou i snadno dostupné. Samozřejmě je však dnes můžete i pěstovat ve své zahrádce nebo zakoupit v obchodě. Většina z nich ani nijak výrazně nezatíží vaši peněženku. Byliny se užívají nejen ke konzumaci, ale také na různé obklady či koupele. Můžete z nich vařit čaje i je přidávat do pokrmů. Na co vše bylinky působí, jaké z nich patří mezi ty nejznámější a jaké způsoby jejich uchovávání známe, se dozvíte na následujících řádcích.

Byliny neboli léčivé rostliny jsou nejvýznamnějším zdrojem přírodních léčiv. Dříve se na ně zaměřovalo především lidové léčitelství, dnes se s nimi hojně pracuje i v moderní medicíně. Až do 16. století se léčivé byliny rozšiřovaly zejména díky poznatkům plynoucích ze zemí Orientu (Mezopotámie, Egypt, Indie a Čína). Významně se toto lidové léčitelství rozvíjelo i na území starověkého Řecka a Říma. Zajímavou kapitolu v našich dějinách představuje také středověké léčitelství, kdy se byliny ukládaly do herbářů.

 

Příspěvky

Jahodník obecný

9. 6. 2019

Vytrvalá, 5 až 30 cm dlouhá bylina s větveným oddenkem, s přízemní listovou růžicí a s plazivými, kořenujícími výhonky, které vyrůstají z paždí listů. Lodyha v dolní části odstále chlupatá, v horní části přitiskle chlupatá. Listy trojčetné, dlouze řapíkaté, lístky hrubě pilovitě zubaté s osténkami na konci zubů, chlupaté. Květní stopky přitiskle chlupaté, květy oboupohlavné, pravidelné, 5četné, v chudém vrcholíku, bílé, kališní lístky za plodu odstávající až nazpět ohnuté. Souplodí (=jahoda) kulovité až kuželovité, červené, snadno opadavé

 
Celý příspěvek | Rubrika: bylinky | Komentářů: 0

Chmel obecný

9. 6. 2019

Liana dorůstá do výšky 10 metrů. Vytrvalá dvoudomá ovíjivá bylina s upevňovacími úponky. Listy jsou vstřícné, se srdcovitou bází, hluboce trojlaločné až pětilaločné. Při dozrávání se listy květenství zvětší a tvoří šišky. Dosahuje stáří až 30 let.

 
Celý příspěvek | Rubrika: bylinky | Komentářů: 0

Andělika děhel

9. 6. 2019

Děhel patří stejně jako ještě statnější andělíka lékařská (A. archangelicd) k nejstarším léčivým rostlinám severní Evropy. Ve Skandinávii se děhel i andělika pěstovaly už ve 12. a 13. století, klaně rostoucí rostliny jsou v některých státech chráněné. V laponských zemích dobře věděli, že když děhel a andělíka rostou společně s kopřivami, budou obsahovat zvlášť vysoký podíl éterických olejů.

 
Celý příspěvek | Rubrika: bylinky | Komentářů: 0

Aloe

9. 6. 2019

Jednoděložná, vytrvalá, stálezelená, sukulentní bylina s přízemní růžicí dlouhých dužnatých a na okraji řídce ostnitých listů. Květy jsou žluté a červeně naběhlé, válcovitého tvaru, uspořádané ve štíhlém a poměrně vysokém hroznovitém květenství. Květy jsou opylovány ptáky konzumujícími nektar. Plodem je tobolka s mnoha semeny. Původ tohoto druhu není s jistotou znám. Podle výsledků fylogenetických studií pochází nejpravděpodobněji z Arabského poloostrova. V současné době je aloe pravá pěstována nebo roste zplanělá v klimaticky příhodných oblastech téměř celého světa.

 
Celý příspěvek | Rubrika: bylinky | Komentářů: 0

Levandule

7. 6. 2019

Levandule je pro svou nádhernou vůni oblíbenou rostlinou již od dob starých římanů, kteří ji používali k provonění lázně či k výrobě parfémů. Řekové ji zase předepisovali proti kašli. Čaj z levandule se pije pro zklidnění nervů a na zahnání nespavosti.

 
Celý příspěvek | Rubrika: bylinky | Komentářů: 0